Poor Man's Diet: Part 1
-
Thanks to all those who gave me ideas for how to eat on the cheap. I used some of those ideas today and thought I'd share them for the rest of you poor folk out there. Portion 1: Canned black bean chili Portion 2: Rice medley, butter Portion 3: Potatoes, yams, chives, mushrooms, yellow squash, diced onion, olive oil Makes: 3 meals Cost: $3.50/meal That's a start; it's at least better than the $8 I was paying for meals from Whole Foods. With Ramen ($0.25), a bag of chips ($0.75), oat bran with apple ($2.00 I would guess), and a salad ($5.00), that puts me at about half of what I was spending before. That could save me a few hundred dollars a month. :)
-
But Why savings on food mate? I mean that's the most basic need of our life.. We earn to EAT (actually much more than that.. :-D ) But many a times we overlook other important things My Way of Saving: Save on luxury rather than necessity.
Well said! I never hold myself back from eating good food. I don't drink and don't smoke pot and I have no plans to buy a bently continental flying spur in the near future. So there's no reason why should save money by not spending it on food! I just had a heavy lunch and I'll be going down in about 45 minutes to have rasmalai and may be some malpua. :) [Added] Sad buggers have run out of malpua. I just had a rasmalai and I'll go down in the evening to have a chilli bajji and may be an aloo bonda... [/Added]
“Follow your bliss.” – Joseph Campbell
modified on Friday, February 19, 2010 4:28 AM
-
But Why savings on food mate? I mean that's the most basic need of our life.. We earn to EAT (actually much more than that.. :-D ) But many a times we overlook other important things My Way of Saving: Save on luxury rather than necessity.
I suppose I could sell my car, but that's part of the reason I am saving money. And I am giving up luxury (moving from my 840 square foot apartment to a 200 square foot room in a house with about 5 roommates). Throwing away or giving away a lot of my extra stuff just to fit into that tiny room. I figure the more I save now, the more luxury/necessity I can have later :) . And food is necessary, but luxurious food isn't ;) .
-
On uni we gathered with friends and made home made spaghetti sauce (with spaghetti as well of course). Split cost: +/- 1 € pp.
V.
I think just eating spaghetti would be savings enough over what I typically eat. Thanks for the idea.
-
I suppose I could sell my car, but that's part of the reason I am saving money. And I am giving up luxury (moving from my 840 square foot apartment to a 200 square foot room in a house with about 5 roommates). Throwing away or giving away a lot of my extra stuff just to fit into that tiny room. I figure the more I save now, the more luxury/necessity I can have later :) . And food is necessary, but luxurious food isn't ;) .
You have a car and you are saving on food? It makes no sense to me. Save on your car food's instead.
-- Si dos montan un caballo, uno debe ir detrás.
-
You have a car and you are saving on food? It makes no sense to me. Save on your car food's instead.
-- Si dos montan un caballo, uno debe ir detrás.
These days, I'd say a car is pretty necessary. How am I supposed to get to the store to get tasty food without a car? And now that I'm moving into smaller place further away from work, how am I supposed to get to work?
-
These days, I'd say a car is pretty necessary. How am I supposed to get to the store to get tasty food without a car? And now that I'm moving into smaller place further away from work, how am I supposed to get to work?
-
Thanks to all those who gave me ideas for how to eat on the cheap. I used some of those ideas today and thought I'd share them for the rest of you poor folk out there. Portion 1: Canned black bean chili Portion 2: Rice medley, butter Portion 3: Potatoes, yams, chives, mushrooms, yellow squash, diced onion, olive oil Makes: 3 meals Cost: $3.50/meal That's a start; it's at least better than the $8 I was paying for meals from Whole Foods. With Ramen ($0.25), a bag of chips ($0.75), oat bran with apple ($2.00 I would guess), and a salad ($5.00), that puts me at about half of what I was spending before. That could save me a few hundred dollars a month. :)
-
The basic principle is to make from ingredients instead of buying ready meals. Also frozen vegetables can work out cheaper than fresh (certainly in the UK) and in the case of some are better.
Join the cool kids - Come fold with us[^]
Good call. I was just thinking I wanted some veggies (broccoli, asparagus, etc.) with my meal. I didn't realize until you posted this that I have some in my freezer. :doh: Yeah, I'd say frozen is better in many cases, as veggies can lose nutritional value if they are in the fridge too long (happens quite often with me).
-
Thanks to all those who gave me ideas for how to eat on the cheap. I used some of those ideas today and thought I'd share them for the rest of you poor folk out there. Portion 1: Canned black bean chili Portion 2: Rice medley, butter Portion 3: Potatoes, yams, chives, mushrooms, yellow squash, diced onion, olive oil Makes: 3 meals Cost: $3.50/meal That's a start; it's at least better than the $8 I was paying for meals from Whole Foods. With Ramen ($0.25), a bag of chips ($0.75), oat bran with apple ($2.00 I would guess), and a salad ($5.00), that puts me at about half of what I was spending before. That could save me a few hundred dollars a month. :)
Ramen Noodles. $0.89, done.
Need custom software developed? I do custom programming based primarily on MS tools with an emphasis on C# development and consulting. A man said to the universe: "Sir I exist!" "However," replied the universe, "The fact has not created in me A sense of obligation." --Stephen Crane
-
Ramen Noodles. $0.89, done.
Need custom software developed? I do custom programming based primarily on MS tools with an emphasis on C# development and consulting. A man said to the universe: "Sir I exist!" "However," replied the universe, "The fact has not created in me A sense of obligation." --Stephen Crane
Already part of the diet, though I get them for $0.25 each (sometimes $0.10 each). The ones in a styrofoam cup cost me $0.50.
-
Thanks to all those who gave me ideas for how to eat on the cheap. I used some of those ideas today and thought I'd share them for the rest of you poor folk out there. Portion 1: Canned black bean chili Portion 2: Rice medley, butter Portion 3: Potatoes, yams, chives, mushrooms, yellow squash, diced onion, olive oil Makes: 3 meals Cost: $3.50/meal That's a start; it's at least better than the $8 I was paying for meals from Whole Foods. With Ramen ($0.25), a bag of chips ($0.75), oat bran with apple ($2.00 I would guess), and a salad ($5.00), that puts me at about half of what I was spending before. That could save me a few hundred dollars a month. :)
How about boiled barley or millet? At just $0.40/lb, it’s hard to beat. If you buy in bulk it is possible to get oats for about the same price. For protein, I prefer eggs or beef heart. Both are cheap. Beef heart is about $1/lb and about $1.50/lb after removing the fat and sinew. Beef heart is a little gamey but its dense and tender.
-
How about boiled barley or millet? At just $0.40/lb, it’s hard to beat. If you buy in bulk it is possible to get oats for about the same price. For protein, I prefer eggs or beef heart. Both are cheap. Beef heart is about $1/lb and about $1.50/lb after removing the fat and sinew. Beef heart is a little gamey but its dense and tender.
I do like hard boiled eggs, though I'm supposed to watch my cholesterol.
-
I do like hard boiled eggs, though I'm supposed to watch my cholesterol.
The cholesterol in eggs is not supposed to affect blood cholesterol. But if you are super freaky about it, you can always remove the yolk. The yolk has lots of good stuff in it so eating a few shouldn't be that bad.
-
The cholesterol in eggs is not supposed to affect blood cholesterol. But if you are super freaky about it, you can always remove the yolk. The yolk has lots of good stuff in it so eating a few shouldn't be that bad.
SteveL12234 wrote:
The cholesterol in eggs is not supposed to affect blood cholesterol.
Interesting. Yeah, don't know much about it yet, so I guess I have some research to do.
-
Well said! I never hold myself back from eating good food. I don't drink and don't smoke pot and I have no plans to buy a bently continental flying spur in the near future. So there's no reason why should save money by not spending it on food! I just had a heavy lunch and I'll be going down in about 45 minutes to have rasmalai and may be some malpua. :) [Added] Sad buggers have run out of malpua. I just had a rasmalai and I'll go down in the evening to have a chilli bajji and may be an aloo bonda... [/Added]
“Follow your bliss.” – Joseph Campbell
modified on Friday, February 19, 2010 4:28 AM
I know i am replying pretty late. But i was on a short vacation. :-\
Rajesh R Subramanian wrote:
I just had a rasmalai
Treat time!!! ;) Even I love eating good foods. And rasmalai as a dessert... YummY!!! ;P ;P
Computer programming is an extraordinarily precise activity, be precise.