Skip to content
  • Categories
  • Recent
  • Tags
  • Popular
  • World
  • Users
  • Groups
Skins
  • Light
  • Cerulean
  • Cosmo
  • Flatly
  • Journal
  • Litera
  • Lumen
  • Lux
  • Materia
  • Minty
  • Morph
  • Pulse
  • Sandstone
  • Simplex
  • Sketchy
  • Spacelab
  • United
  • Yeti
  • Zephyr
  • Dark
  • Cyborg
  • Darkly
  • Quartz
  • Slate
  • Solar
  • Superhero
  • Vapor

  • Default (No Skin)
  • No Skin
Collapse
Code Project
  1. Home
  2. The Lounge
  3. I give up

I give up

Scheduled Pinned Locked Moved The Lounge
helpsalesquestion
36 Posts 23 Posters 0 Views 1 Watching
  • Oldest to Newest
  • Newest to Oldest
  • Most Votes
Reply
  • Reply as topic
Log in to reply
This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
  • M Offline
    M Offline
    Matias Szulman
    wrote on last edited by
    #1

    Today I realised that math is definitively not for me. For fun I was trying to solve some puzzles, and I've been stuck with this one for about an hour. I know some of you really get it, so could I ask for some help? Thanks! A fruitstand in my neighborhood sells apples for 29 cents apiece, and oranges for 39 cents apiece. One day I went there and filled a basket with a mixture of apples and oranges. When I paid for them I handed the clerk a $20 bill, and she handed me back my change ... one penny. How many apples did I buy? (Assume there was no sales tax charged.) Matias

    M L S B D 11 Replies Last reply
    0
    • M Matias Szulman

      Today I realised that math is definitively not for me. For fun I was trying to solve some puzzles, and I've been stuck with this one for about an hour. I know some of you really get it, so could I ask for some help? Thanks! A fruitstand in my neighborhood sells apples for 29 cents apiece, and oranges for 39 cents apiece. One day I went there and filled a basket with a mixture of apples and oranges. When I paid for them I handed the clerk a $20 bill, and she handed me back my change ... one penny. How many apples did I buy? (Assume there was no sales tax charged.) Matias

      M Offline
      M Offline
      Michael Dunn
      wrote on last edited by
      #2

      Let a = number of apples bought, and o = number of oranges bought. Then you have: 29_a_ + 39_o_ = 1999 You can't solve this equation in isolation, because to solve for 2 unknowns you need 2 equations. You have the restriction that both a and o must be integers, but I can't think of an equation for that in the 30 seconds I've been considering this problem ;) --Mike-- Visual C++ MVP :cool: LINKS~! Ericahist | 1ClickPicGrabber | CP SearchBar v2.0.2 | C++ Forum FAQ Strange things are afoot at the U+004B U+20DD

      X 1 Reply Last reply
      0
      • M Matias Szulman

        Today I realised that math is definitively not for me. For fun I was trying to solve some puzzles, and I've been stuck with this one for about an hour. I know some of you really get it, so could I ask for some help? Thanks! A fruitstand in my neighborhood sells apples for 29 cents apiece, and oranges for 39 cents apiece. One day I went there and filled a basket with a mixture of apples and oranges. When I paid for them I handed the clerk a $20 bill, and she handed me back my change ... one penny. How many apples did I buy? (Assume there was no sales tax charged.) Matias

        L Offline
        L Offline
        lucy 0
        wrote on last edited by
        #3

        don't think the clerk gave the correct change. I did this and it returned no answer: bool bAnswer = false; for ( nApple = 0; !bAnswer && nApple < 19.99/0.29; nApple ++ ) { nOrange = (19.99 - nApple * 0.29) / 0.39; if ( (nOrange * 0.39 + nApple * 0.29) == 19.99 ) bAnswer = true; } return bAnswer;

        S 1 Reply Last reply
        0
        • M Matias Szulman

          Today I realised that math is definitively not for me. For fun I was trying to solve some puzzles, and I've been stuck with this one for about an hour. I know some of you really get it, so could I ask for some help? Thanks! A fruitstand in my neighborhood sells apples for 29 cents apiece, and oranges for 39 cents apiece. One day I went there and filled a basket with a mixture of apples and oranges. When I paid for them I handed the clerk a $20 bill, and she handed me back my change ... one penny. How many apples did I buy? (Assume there was no sales tax charged.) Matias

          S Offline
          S Offline
          Steve Mayfield
          wrote on last edited by
          #4

          There isn't a single equation - but you do have constraints The maximum number of apples is 68 (if no oranges are bought) The maximum number of oranges is 51 (if no apples are bought) so,

          for(a = 0; a <= 68; a++)
          {
          if((1999 - a * 29) % 39 == 0)
          printf("apples = %d, oranges = %d\n", a, (1999 - a * 29) / 39)
          }

          There is only one match a = 38 and o = 23 Steve

          M G 2 Replies Last reply
          0
          • L lucy 0

            don't think the clerk gave the correct change. I did this and it returned no answer: bool bAnswer = false; for ( nApple = 0; !bAnswer && nApple < 19.99/0.29; nApple ++ ) { nOrange = (19.99 - nApple * 0.29) / 0.39; if ( (nOrange * 0.39 + nApple * 0.29) == 19.99 ) bAnswer = true; } return bAnswer;

            S Offline
            S Offline
            Steve Mayfield
            wrote on last edited by
            #5

            There are problems with floating point rounding errors in your solution which is why you did not get a match. Steve

            L 1 Reply Last reply
            0
            • S Steve Mayfield

              There isn't a single equation - but you do have constraints The maximum number of apples is 68 (if no oranges are bought) The maximum number of oranges is 51 (if no apples are bought) so,

              for(a = 0; a <= 68; a++)
              {
              if((1999 - a * 29) % 39 == 0)
              printf("apples = %d, oranges = %d\n", a, (1999 - a * 29) / 39)
              }

              There is only one match a = 38 and o = 23 Steve

              M Offline
              M Offline
              Matias Szulman
              wrote on last edited by
              #6

              Thanks!

              1 Reply Last reply
              0
              • M Matias Szulman

                Today I realised that math is definitively not for me. For fun I was trying to solve some puzzles, and I've been stuck with this one for about an hour. I know some of you really get it, so could I ask for some help? Thanks! A fruitstand in my neighborhood sells apples for 29 cents apiece, and oranges for 39 cents apiece. One day I went there and filled a basket with a mixture of apples and oranges. When I paid for them I handed the clerk a $20 bill, and she handed me back my change ... one penny. How many apples did I buy? (Assume there was no sales tax charged.) Matias

                B Offline
                B Offline
                BlackDice
                wrote on last edited by
                #7

                38 apples and 23 oranges 38 * 29 + 23 * 39 = 1999 okay, okay - I cheated. I wrote a quick VB program to figure it out for me.

                Private Sub Command1_Click()
                Dim i As Integer
                Dim j As Integer
                Dim intApples As Integer
                Dim intOranges As Integer
                intApples = 29
                intOranges = 39
                For i = 1 To 40
                  For j = 1 To 40
                    If intApples * i + intOranges * j = 1999 Then
                    MsgBox CStr(i) & " apples and " & CStr(j) & " oranges"
                    Exit Sub
                    End If
                  Next
                Next
                End Sub
                

                My articles www.stillwaterexpress.com BlackDice

                1 Reply Last reply
                0
                • M Matias Szulman

                  Today I realised that math is definitively not for me. For fun I was trying to solve some puzzles, and I've been stuck with this one for about an hour. I know some of you really get it, so could I ask for some help? Thanks! A fruitstand in my neighborhood sells apples for 29 cents apiece, and oranges for 39 cents apiece. One day I went there and filled a basket with a mixture of apples and oranges. When I paid for them I handed the clerk a $20 bill, and she handed me back my change ... one penny. How many apples did I buy? (Assume there was no sales tax charged.) Matias

                  D Offline
                  D Offline
                  DavidNohejl
                  wrote on last edited by
                  #8

                  Read what Michael wrote... Two fors should solve it quickly :) pseudocode:

                  // 100 is naive upper estimation for sulution, 100*29 > 1999
                  for i= 0 to 100 do for j=0 to 100 do if(29*i+39*j == 1999) then print(i, j);

                  There (probably) is logical way how to find solution... but brute force is OK too :) Don't give up math after hour or so... better take a rest, solution will come to your mind suddenly - on toilet, on the way to work or while playing some 3D-action ;) Ahh yeah and I forgot about mirror solutions... (j,i) is same as (i,j) :-O David Never forget: "Stay kul and happy" (I.A.)
                  David's thoughts / dnhsoftware.org / MyHTMLTidy

                  S 1 Reply Last reply
                  0
                  • D DavidNohejl

                    Read what Michael wrote... Two fors should solve it quickly :) pseudocode:

                    // 100 is naive upper estimation for sulution, 100*29 > 1999
                    for i= 0 to 100 do for j=0 to 100 do if(29*i+39*j == 1999) then print(i, j);

                    There (probably) is logical way how to find solution... but brute force is OK too :) Don't give up math after hour or so... better take a rest, solution will come to your mind suddenly - on toilet, on the way to work or while playing some 3D-action ;) Ahh yeah and I forgot about mirror solutions... (j,i) is same as (i,j) :-O David Never forget: "Stay kul and happy" (I.A.)
                    David's thoughts / dnhsoftware.org / MyHTMLTidy

                    S Offline
                    S Offline
                    Steve Mayfield
                    wrote on last edited by
                    #9

                    Mirror solution will not work because the cost is different for apples and oranges. 38*29+23*39=1999 23*29+38*39=2149 Steve

                    D 1 Reply Last reply
                    0
                    • S Steve Mayfield

                      Mirror solution will not work because the cost is different for apples and oranges. 38*29+23*39=1999 23*29+38*39=2149 Steve

                      D Offline
                      D Offline
                      DavidNohejl
                      wrote on last edited by
                      #10

                      :doh: that's true David Never forget: "Stay kul and happy" (I.A.)
                      David's thoughts / dnhsoftware.org / MyHTMLTidy

                      1 Reply Last reply
                      0
                      • M Matias Szulman

                        Today I realised that math is definitively not for me. For fun I was trying to solve some puzzles, and I've been stuck with this one for about an hour. I know some of you really get it, so could I ask for some help? Thanks! A fruitstand in my neighborhood sells apples for 29 cents apiece, and oranges for 39 cents apiece. One day I went there and filled a basket with a mixture of apples and oranges. When I paid for them I handed the clerk a $20 bill, and she handed me back my change ... one penny. How many apples did I buy? (Assume there was no sales tax charged.) Matias

                        S Offline
                        S Offline
                        Srikanth Remani
                        wrote on last edited by
                        #11

                        a for apple, o for orange 29a + 39o = 1999 29(a + o) + 10o = 1999 lets call a + o = t (total) 29t + 10o = 1999 we know o is a whole number, o = (1999 - 29t)/10, for this to be a whole number 29t would be ***9 (has 9 in units place) so t would be *1 (has 1 in units place) so our probable answer set (for total fruits) are 1, 11, 21, 31, 41, 51, 61, 71 ... for lower limit a=0, so t = o (all fruits are oranges, since oranges are costlier) 39t = 1999, t = 1999/39 = 51.256 (just more than 51) for upper limit o = 0, so t =a (all fruits are apples, since apples are cheaper) 29t = 1999, t = 1999/29 = 68.931 (just less than 70). the only number that ends with *1 in this range is 61, so t = 61. so, 29*61 + 10o = 1999, 10o = 1999 - 1769, o = 230/10 = 23. a = 61- 23 = 38.

                        L G R V Y 5 Replies Last reply
                        0
                        • S Steve Mayfield

                          There isn't a single equation - but you do have constraints The maximum number of apples is 68 (if no oranges are bought) The maximum number of oranges is 51 (if no apples are bought) so,

                          for(a = 0; a <= 68; a++)
                          {
                          if((1999 - a * 29) % 39 == 0)
                          printf("apples = %d, oranges = %d\n", a, (1999 - a * 29) / 39)
                          }

                          There is only one match a = 38 and o = 23 Steve

                          G Offline
                          G Offline
                          Gary Wheeler
                          wrote on last edited by
                          #12

                          Does your solution still work if you run the application on a MacTM? (ducks) :laugh:


                          Software Zen: delete this;

                          S 1 Reply Last reply
                          0
                          • S Srikanth Remani

                            a for apple, o for orange 29a + 39o = 1999 29(a + o) + 10o = 1999 lets call a + o = t (total) 29t + 10o = 1999 we know o is a whole number, o = (1999 - 29t)/10, for this to be a whole number 29t would be ***9 (has 9 in units place) so t would be *1 (has 1 in units place) so our probable answer set (for total fruits) are 1, 11, 21, 31, 41, 51, 61, 71 ... for lower limit a=0, so t = o (all fruits are oranges, since oranges are costlier) 39t = 1999, t = 1999/39 = 51.256 (just more than 51) for upper limit o = 0, so t =a (all fruits are apples, since apples are cheaper) 29t = 1999, t = 1999/29 = 68.931 (just less than 70). the only number that ends with *1 in this range is 61, so t = 61. so, 29*61 + 10o = 1999, 10o = 1999 - 1769, o = 230/10 = 23. a = 61- 23 = 38.

                            L Offline
                            L Offline
                            lucy 0
                            wrote on last edited by
                            #13

                            brilliant!

                            1 Reply Last reply
                            0
                            • S Steve Mayfield

                              There are problems with floating point rounding errors in your solution which is why you did not get a match. Steve

                              L Offline
                              L Offline
                              lucy 0
                              wrote on last edited by
                              #14

                              ouch, :-O

                              1 Reply Last reply
                              0
                              • S Srikanth Remani

                                a for apple, o for orange 29a + 39o = 1999 29(a + o) + 10o = 1999 lets call a + o = t (total) 29t + 10o = 1999 we know o is a whole number, o = (1999 - 29t)/10, for this to be a whole number 29t would be ***9 (has 9 in units place) so t would be *1 (has 1 in units place) so our probable answer set (for total fruits) are 1, 11, 21, 31, 41, 51, 61, 71 ... for lower limit a=0, so t = o (all fruits are oranges, since oranges are costlier) 39t = 1999, t = 1999/39 = 51.256 (just more than 51) for upper limit o = 0, so t =a (all fruits are apples, since apples are cheaper) 29t = 1999, t = 1999/29 = 68.931 (just less than 70). the only number that ends with *1 in this range is 61, so t = 61. so, 29*61 + 10o = 1999, 10o = 1999 - 1769, o = 230/10 = 23. a = 61- 23 = 38.

                                G Offline
                                G Offline
                                Graham Bradshaw
                                wrote on last edited by
                                #15

                                That's a beautifully worked argument! :-D

                                1 Reply Last reply
                                0
                                • M Matias Szulman

                                  Today I realised that math is definitively not for me. For fun I was trying to solve some puzzles, and I've been stuck with this one for about an hour. I know some of you really get it, so could I ask for some help? Thanks! A fruitstand in my neighborhood sells apples for 29 cents apiece, and oranges for 39 cents apiece. One day I went there and filled a basket with a mixture of apples and oranges. When I paid for them I handed the clerk a $20 bill, and she handed me back my change ... one penny. How many apples did I buy? (Assume there was no sales tax charged.) Matias

                                  I Offline
                                  I Offline
                                  igor1960
                                  wrote on last edited by
                                  #16

                                  29a + 39o = 1999 a + o = 61 <= because if we assume that only apples you bought, then we get 1999/29=68. and if we assume that only oranges: 1999/39=51.25 meaning that you got >=52 and <=68 overall. However, the price you paid ends with 9 (1999) -- as each cost ends with 9 (29,39) --> the multiplier must finish with 1. The only value between 52 and 68 with 1 at the end is 61. So, resolve the system 29a + 39o =1999 a+o=61 =========== 29a + 39(61-a)=1999 29a + 39*61-39a=1999 -10a=1999-39*61 -10a=1999-2379 -10a=-380 a=38 o=61-38=23 :laugh: "...Ability to type is not enough to become a Programmer. Unless you type in VB. But then again you have to type really fast..." Me

                                  1 Reply Last reply
                                  0
                                  • M Matias Szulman

                                    Today I realised that math is definitively not for me. For fun I was trying to solve some puzzles, and I've been stuck with this one for about an hour. I know some of you really get it, so could I ask for some help? Thanks! A fruitstand in my neighborhood sells apples for 29 cents apiece, and oranges for 39 cents apiece. One day I went there and filled a basket with a mixture of apples and oranges. When I paid for them I handed the clerk a $20 bill, and she handed me back my change ... one penny. How many apples did I buy? (Assume there was no sales tax charged.) Matias

                                    G Offline
                                    G Offline
                                    generic_user_id
                                    wrote on last edited by
                                    #17

                                    I'll let the solution speak for itself: (Using Haskell set logic) solution :: [(Int, Int)] solution = [ (apples, oranges) | apples <- [0..100], oranges <- [0..100], apples * 29 + oranges * 39 == 1999 ] Result:

                                    [(38,23)]

                                    Hence, the answer must be 38 apples. Haskell really shines sometimes. I don't think solutions really get more elegant than this. :-D

                                    J 1 Reply Last reply
                                    0
                                    • S Srikanth Remani

                                      a for apple, o for orange 29a + 39o = 1999 29(a + o) + 10o = 1999 lets call a + o = t (total) 29t + 10o = 1999 we know o is a whole number, o = (1999 - 29t)/10, for this to be a whole number 29t would be ***9 (has 9 in units place) so t would be *1 (has 1 in units place) so our probable answer set (for total fruits) are 1, 11, 21, 31, 41, 51, 61, 71 ... for lower limit a=0, so t = o (all fruits are oranges, since oranges are costlier) 39t = 1999, t = 1999/39 = 51.256 (just more than 51) for upper limit o = 0, so t =a (all fruits are apples, since apples are cheaper) 29t = 1999, t = 1999/29 = 68.931 (just less than 70). the only number that ends with *1 in this range is 61, so t = 61. so, 29*61 + 10o = 1999, 10o = 1999 - 1769, o = 230/10 = 23. a = 61- 23 = 38.

                                      R Offline
                                      R Offline
                                      Rui A Rebelo
                                      wrote on last edited by
                                      #18

                                      Very nice! :) Rui A. Rebelo Computers are useless, they can only provide answers. Pablo Picasso

                                      1 Reply Last reply
                                      0
                                      • M Matias Szulman

                                        Today I realised that math is definitively not for me. For fun I was trying to solve some puzzles, and I've been stuck with this one for about an hour. I know some of you really get it, so could I ask for some help? Thanks! A fruitstand in my neighborhood sells apples for 29 cents apiece, and oranges for 39 cents apiece. One day I went there and filled a basket with a mixture of apples and oranges. When I paid for them I handed the clerk a $20 bill, and she handed me back my change ... one penny. How many apples did I buy? (Assume there was no sales tax charged.) Matias

                                        B Offline
                                        B Offline
                                        Brit
                                        wrote on last edited by
                                        #19

                                        Srikanth had the same idea I did, so I thought I'd offer a different solution. How many apples can I get for 1999 or less? 68 (with 27 pennies left over). Knowing that, (a) 1 apple + 10 pennies = 1 orange (b) 4 apples + 1 penny = 3 oranges In order to use up my 27 pennies, I do two "a" exchanges (costing a total of 20 pennies) to get me down to 7 pennies and then do 7 "b" exchanges (costing 7 pennies). 68 apples + 27 pennies --> 66 apples + 2 oranges + 7 pennies --> (66-28) apples + (2+21) oranges + 0 pennies = 38 apples + 23 oranges + 0 pennies left ----------------------------------------------------- Empires Of Steel[^]

                                        V 1 Reply Last reply
                                        0
                                        • M Matias Szulman

                                          Today I realised that math is definitively not for me. For fun I was trying to solve some puzzles, and I've been stuck with this one for about an hour. I know some of you really get it, so could I ask for some help? Thanks! A fruitstand in my neighborhood sells apples for 29 cents apiece, and oranges for 39 cents apiece. One day I went there and filled a basket with a mixture of apples and oranges. When I paid for them I handed the clerk a $20 bill, and she handed me back my change ... one penny. How many apples did I buy? (Assume there was no sales tax charged.) Matias

                                          B Offline
                                          B Offline
                                          Bassam Abdul Baki
                                          wrote on last edited by
                                          #20

                                          29a + 39o = 1999 29a ≤ 1999 ⇒ 0 ≤ a ≤ 68 39o ≤ 1999 ⇒ 0 ≤ o ≤ 51 29a + 39o ≡ 9a + 9o = 9(a + o) ≡ 9 (mod 10) ∴ a + o ≡ 1 (mod 10) Since 29 and 39 do not divide 1999, 29(a + o) < 29a + 39o < 39(a + 0) ⇒ 51 < a + o < 68. ∴ a + o = 61. a + o = 61 and 29a + 39o = 1999 ⇒ a = 38 and o = 23. "For that one fraction of a second, you were open to options you would never have considered. That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebula, but charting the unknown possibilities of existence." - Q (Star Trek: The Next Generation) Web - Blog

                                          S S 2 Replies Last reply
                                          0
                                          Reply
                                          • Reply as topic
                                          Log in to reply
                                          • Oldest to Newest
                                          • Newest to Oldest
                                          • Most Votes


                                          • Login

                                          • Don't have an account? Register

                                          • Login or register to search.
                                          • First post
                                            Last post
                                          0
                                          • Categories
                                          • Recent
                                          • Tags
                                          • Popular
                                          • World
                                          • Users
                                          • Groups