Skip to content
  • Categories
  • Recent
  • Tags
  • Popular
  • World
  • Users
  • Groups
Skins
  • Light
  • Cerulean
  • Cosmo
  • Flatly
  • Journal
  • Litera
  • Lumen
  • Lux
  • Materia
  • Minty
  • Morph
  • Pulse
  • Sandstone
  • Simplex
  • Sketchy
  • Spacelab
  • United
  • Yeti
  • Zephyr
  • Dark
  • Cyborg
  • Darkly
  • Quartz
  • Slate
  • Solar
  • Superhero
  • Vapor

  • Default (No Skin)
  • No Skin
Collapse
Code Project
  1. Home
  2. The Lounge
  3. Grocery Bill Survey

Grocery Bill Survey

Scheduled Pinned Locked Moved The Lounge
wpfwcfcomquestion
31 Posts 19 Posters 0 Views 1 Watching
  • Oldest to Newest
  • Newest to Oldest
  • Most Votes
Reply
  • Reply as topic
Log in to reply
This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
  • M Offline
    M Offline
    Marc Clifton
    wrote on last edited by
    #1

    So what's your weekly average grocery bill? Mine always comes in between $200 - $300, and usually closer to the $300 mark. This is for a family of three, including myself. That comes out to $4.76 per meal ($300 / (3 people * 3 meals a day * 7 days a week)) on the high end. Seems a bit high to me, but I guess that's the cost of all these organic products we buy. Marc My website Traceract Understanding Simple Data Binding Diary Of A CEO - Preface

    G B R C M 13 Replies Last reply
    0
    • M Marc Clifton

      So what's your weekly average grocery bill? Mine always comes in between $200 - $300, and usually closer to the $300 mark. This is for a family of three, including myself. That comes out to $4.76 per meal ($300 / (3 people * 3 meals a day * 7 days a week)) on the high end. Seems a bit high to me, but I guess that's the cost of all these organic products we buy. Marc My website Traceract Understanding Simple Data Binding Diary Of A CEO - Preface

      G Offline
      G Offline
      Gary Kirkham
      wrote on last edited by
      #2

      Marc Clifton wrote: between $200 - $300 Mine is about the same, except I am feeding six...sometimes seven when my daughter's boyfriend comes over. We eat out a couple of times a week which doesn't come out of that budget. Gary Kirkham Forever Forgiven and Alive in the Spirit He is no fool who gives what he cannot keep to gain what he cannot lose. - Jim Elliot Me blog, You read

      1 Reply Last reply
      0
      • M Marc Clifton

        So what's your weekly average grocery bill? Mine always comes in between $200 - $300, and usually closer to the $300 mark. This is for a family of three, including myself. That comes out to $4.76 per meal ($300 / (3 people * 3 meals a day * 7 days a week)) on the high end. Seems a bit high to me, but I guess that's the cost of all these organic products we buy. Marc My website Traceract Understanding Simple Data Binding Diary Of A CEO - Preface

        B Offline
        B Offline
        BrockVnm
        wrote on last edited by
        #3

        My grocery bill is usually around 120 each week. It is only my wife and I. I also buy lunch at work each week which we do not count into the grocery bill (its an extra 50 a week). My mother-in-law goes nutts with coupons and saves about $100 a week. She had a bill around 200-300 hundred a week before my wife and her brothers moved out and always saved 100-150 each week on coupons. It really is a talent, I still have no clue how she does it.


        We shouldn't assume something's debugged just because everyone in the whole world has access to the source code.

        1 Reply Last reply
        0
        • M Marc Clifton

          So what's your weekly average grocery bill? Mine always comes in between $200 - $300, and usually closer to the $300 mark. This is for a family of three, including myself. That comes out to $4.76 per meal ($300 / (3 people * 3 meals a day * 7 days a week)) on the high end. Seems a bit high to me, but I guess that's the cost of all these organic products we buy. Marc My website Traceract Understanding Simple Data Binding Diary Of A CEO - Preface

          R Offline
          R Offline
          Rocky Moore
          wrote on last edited by
          #4

          $75-$120 per week for my wife and I.. She loves coupons ;) Rocky <>< My Blog[^]

          C 1 Reply Last reply
          0
          • M Marc Clifton

            So what's your weekly average grocery bill? Mine always comes in between $200 - $300, and usually closer to the $300 mark. This is for a family of three, including myself. That comes out to $4.76 per meal ($300 / (3 people * 3 meals a day * 7 days a week)) on the high end. Seems a bit high to me, but I guess that's the cost of all these organic products we buy. Marc My website Traceract Understanding Simple Data Binding Diary Of A CEO - Preface

            C Offline
            C Offline
            charlieg
            wrote on last edited by
            #5

            Ahem, well, I feed 2 adults, 3 teenagers, and 5 munchkins on about 450/week give or take. We also have numerous rental children that show up on the weekends all day (they are sibling deprived) and we end up feeding them sometimes as well. Holidays, my wife gets a bonus to handle the extra food needs. First time she went into Publix for the first two weeks of shopping, totally freaked them out! C. Gilley Will program for food... Whoever said children were cheaper by the dozen... lied.

            1 Reply Last reply
            0
            • M Marc Clifton

              So what's your weekly average grocery bill? Mine always comes in between $200 - $300, and usually closer to the $300 mark. This is for a family of three, including myself. That comes out to $4.76 per meal ($300 / (3 people * 3 meals a day * 7 days a week)) on the high end. Seems a bit high to me, but I guess that's the cost of all these organic products we buy. Marc My website Traceract Understanding Simple Data Binding Diary Of A CEO - Preface

              M Offline
              M Offline
              mark novak
              wrote on last edited by
              #6

              $25USD to $30USD a week feeding just myself (and my girlfriend most evenings). This includes the $7USD to $12USD I spend on jumbo shrimp, shark, or red snapper fillets.

              1 Reply Last reply
              0
              • M Marc Clifton

                So what's your weekly average grocery bill? Mine always comes in between $200 - $300, and usually closer to the $300 mark. This is for a family of three, including myself. That comes out to $4.76 per meal ($300 / (3 people * 3 meals a day * 7 days a week)) on the high end. Seems a bit high to me, but I guess that's the cost of all these organic products we buy. Marc My website Traceract Understanding Simple Data Binding Diary Of A CEO - Preface

                S Offline
                S Offline
                Steve McLenithan
                wrote on last edited by
                #7

                ~$100 week for a family of four in my household. I also don't understand the point of buying organic...

                Found on Bash.org [erno] hm. I've lost a machine.. literally _lost_. it responds to ping, it works completely, I just can't figure out where in my apartment it is.

                B M A S 4 Replies Last reply
                0
                • M Marc Clifton

                  So what's your weekly average grocery bill? Mine always comes in between $200 - $300, and usually closer to the $300 mark. This is for a family of three, including myself. That comes out to $4.76 per meal ($300 / (3 people * 3 meals a day * 7 days a week)) on the high end. Seems a bit high to me, but I guess that's the cost of all these organic products we buy. Marc My website Traceract Understanding Simple Data Binding Diary Of A CEO - Preface

                  A Offline
                  A Offline
                  Andy Brummer
                  wrote on last edited by
                  #8

                  I spend around $200 for my wife and I. I buy mostly organic products and shop around the edge of the store, only by fresh products rarely anything in a box except for a few essentials. Cutting out meat helps, but buying good cheese and a bottle of wine or two a week doesn't. There aren't many cupons for eggs and fresh vegetables, so that doesn't impact the bill much. Even if we tried, I've heard the average clipper saves $8 an hour using them. I'd rather go code for an hour.

                  1 Reply Last reply
                  0
                  • R Rocky Moore

                    $75-$120 per week for my wife and I.. She loves coupons ;) Rocky <>< My Blog[^]

                    C Offline
                    C Offline
                    code frog 0
                    wrote on last edited by
                    #9

                    You married a smart woman. That coupon fact alone speaks volumes of her.:rose:

                    My name is Inigo Montoya, you killed my process, prepare to die. Slightly modified quote from Princess Bride. Code-frog System Architects, Inc.

                    1 Reply Last reply
                    0
                    • M Marc Clifton

                      So what's your weekly average grocery bill? Mine always comes in between $200 - $300, and usually closer to the $300 mark. This is for a family of three, including myself. That comes out to $4.76 per meal ($300 / (3 people * 3 meals a day * 7 days a week)) on the high end. Seems a bit high to me, but I guess that's the cost of all these organic products we buy. Marc My website Traceract Understanding Simple Data Binding Diary Of A CEO - Preface

                      J Offline
                      J Offline
                      Jeremy Falcon
                      wrote on last edited by
                      #10

                      When I eat healthy, I can easily spend $150-$200 a week for my girlfriend and I. When I'm eating for cost, I can spend $50 or less for the two of us. Jeremy Falcon

                      1 Reply Last reply
                      0
                      • M Marc Clifton

                        So what's your weekly average grocery bill? Mine always comes in between $200 - $300, and usually closer to the $300 mark. This is for a family of three, including myself. That comes out to $4.76 per meal ($300 / (3 people * 3 meals a day * 7 days a week)) on the high end. Seems a bit high to me, but I guess that's the cost of all these organic products we buy. Marc My website Traceract Understanding Simple Data Binding Diary Of A CEO - Preface

                        S Offline
                        S Offline
                        Shog9 0
                        wrote on last edited by
                        #11

                        Ouch... I spend about that in a month, for my wife and i. Less now that i can hit the farmers markets and get fresh harvest. Marc Clifton wrote: I guess that's the cost of all these organic products we buy. Uh, yeah. That shit's expensive!

                        Post faster, post more, post now

                        L 1 Reply Last reply
                        0
                        • S Steve McLenithan

                          ~$100 week for a family of four in my household. I also don't understand the point of buying organic...

                          Found on Bash.org [erno] hm. I've lost a machine.. literally _lost_. it responds to ping, it works completely, I just can't figure out where in my apartment it is.

                          B Offline
                          B Offline
                          benjymous
                          wrote on last edited by
                          #12

                          Steve McLenithan wrote: I also don't understand the point of buying organic... One advert (can't remember for who) put it well If food is covered in chemicals designed to repel everything that wants to eat it, why should you want to eat it? -- Help me! I'm turning into a grapefruit! Buzzwords!

                          S 1 Reply Last reply
                          0
                          • M Marc Clifton

                            So what's your weekly average grocery bill? Mine always comes in between $200 - $300, and usually closer to the $300 mark. This is for a family of three, including myself. That comes out to $4.76 per meal ($300 / (3 people * 3 meals a day * 7 days a week)) on the high end. Seems a bit high to me, but I guess that's the cost of all these organic products we buy. Marc My website Traceract Understanding Simple Data Binding Diary Of A CEO - Preface

                            B Offline
                            B Offline
                            benjymous
                            wrote on last edited by
                            #13

                            My fiancee and myself spend about £30/week on shopping ($55ish) including stuff for sandwiches for me during the week (except today when I used the free sub-club voucher that's been sat in my wallet for months!) We try and get as much as possible from local markets which keeps the costs down (and the quality up) -- Help me! I'm turning into a grapefruit! Buzzwords!

                            1 Reply Last reply
                            0
                            • M Marc Clifton

                              So what's your weekly average grocery bill? Mine always comes in between $200 - $300, and usually closer to the $300 mark. This is for a family of three, including myself. That comes out to $4.76 per meal ($300 / (3 people * 3 meals a day * 7 days a week)) on the high end. Seems a bit high to me, but I guess that's the cost of all these organic products we buy. Marc My website Traceract Understanding Simple Data Binding Diary Of A CEO - Preface

                              B Offline
                              B Offline
                              brianwelsch
                              wrote on last edited by
                              #14

                              I spend about $70 per week on food. That's groceries plus a couple of meals out. I could probably shave off $10-15 per week without missing it too much. BW


                              Meanwhile, behind the facade of this innocent looking bookstore...

                              1 Reply Last reply
                              0
                              • S Steve McLenithan

                                ~$100 week for a family of four in my household. I also don't understand the point of buying organic...

                                Found on Bash.org [erno] hm. I've lost a machine.. literally _lost_. it responds to ping, it works completely, I just can't figure out where in my apartment it is.

                                M Offline
                                M Offline
                                Marc Clifton
                                wrote on last edited by
                                #15

                                Steve McLenithan wrote: I also don't understand the point of buying organic... In order of priority: 1) Because my girlfriend's doctor strongly recommended it 2) Because it supports local farmers and community where I live 3) Because it doesn't pollute the environment with fertilizers and pesticides 4) Because it tastes better 5) Because it's healthier Marc My website Traceract Understanding Simple Data Binding Diary Of A CEO - Preface

                                L S 2 Replies Last reply
                                0
                                • B benjymous

                                  Steve McLenithan wrote: I also don't understand the point of buying organic... One advert (can't remember for who) put it well If food is covered in chemicals designed to repel everything that wants to eat it, why should you want to eat it? -- Help me! I'm turning into a grapefruit! Buzzwords!

                                  S Offline
                                  S Offline
                                  Steve McLenithan
                                  wrote on last edited by
                                  #16

                                  I personally don't care. I'm still alive and have no problems. Buying organic is a waste of money IMHO.

                                  Found on Bash.org [erno] hm. I've lost a machine.. literally _lost_. it responds to ping, it works completely, I just can't figure out where in my apartment it is.

                                  1 Reply Last reply
                                  0
                                  • S Steve McLenithan

                                    ~$100 week for a family of four in my household. I also don't understand the point of buying organic...

                                    Found on Bash.org [erno] hm. I've lost a machine.. literally _lost_. it responds to ping, it works completely, I just can't figure out where in my apartment it is.

                                    A Offline
                                    A Offline
                                    Andy Brummer
                                    wrote on last edited by
                                    #17

                                    My only reason is Marc's #4. It tastes better. Even if you don't buy organic vegetables, compare organic milk and eggs to the more processed versions and the taste difference just stands out. I consider it a bargin to get something that tastes that much better for just a little more.

                                    1 Reply Last reply
                                    0
                                    • S Steve McLenithan

                                      ~$100 week for a family of four in my household. I also don't understand the point of buying organic...

                                      Found on Bash.org [erno] hm. I've lost a machine.. literally _lost_. it responds to ping, it works completely, I just can't figure out where in my apartment it is.

                                      S Offline
                                      S Offline
                                      Stephane Routelous
                                      wrote on last edited by
                                      #18

                                      the taste !!! the difference between an "industrial" tomato and an organic tomato from a farm in the neighborhood is incredible ! Keep in mind that the majority of the industrial vegetables/fruits are not mature. They ripe (not sure of this word) in trucks. Have you ever seen the color of bananas when they take them out of the tree ? They are dark green and become mature in boat with the help of a certain gas (I don't remember which one). Stephane


                                      Stephane

                                      www.exotk.org

                                      S R 2 Replies Last reply
                                      0
                                      • S Stephane Routelous

                                        the taste !!! the difference between an "industrial" tomato and an organic tomato from a farm in the neighborhood is incredible ! Keep in mind that the majority of the industrial vegetables/fruits are not mature. They ripe (not sure of this word) in trucks. Have you ever seen the color of bananas when they take them out of the tree ? They are dark green and become mature in boat with the help of a certain gas (I don't remember which one). Stephane


                                        Stephane

                                        www.exotk.org

                                        S Offline
                                        S Offline
                                        Shog9 0
                                        wrote on last edited by
                                        #19

                                        Yeah, that's the reason i try to buy from farmers' markets when possible - better chance of getting food that's actually picked ripe. But organic... i have a hard time seeing it as more than a panacea. No guarantee that organic growers care more about the quality of what they produce than anyone else. Heh... I remember selling apples at a farmers' market. Good apples, picked ripe the day before, and sorted for quality. Produced using just enough pesticides to prevent damage - hybrids, bred to reduce susceptibility to disease and fungus. And i remember walking down the row, and seeing the stall selling organic apples for a couple $ more per peck. Green, wormy, organic apples. I really hate marketing sometimes.

                                        Post faster, post more, post now

                                        S A 2 Replies Last reply
                                        0
                                        • S Shog9 0

                                          Yeah, that's the reason i try to buy from farmers' markets when possible - better chance of getting food that's actually picked ripe. But organic... i have a hard time seeing it as more than a panacea. No guarantee that organic growers care more about the quality of what they produce than anyone else. Heh... I remember selling apples at a farmers' market. Good apples, picked ripe the day before, and sorted for quality. Produced using just enough pesticides to prevent damage - hybrids, bred to reduce susceptibility to disease and fungus. And i remember walking down the row, and seeing the stall selling organic apples for a couple $ more per peck. Green, wormy, organic apples. I really hate marketing sometimes.

                                          Post faster, post more, post now

                                          S Offline
                                          S Offline
                                          Stephane Routelous
                                          wrote on last edited by
                                          #20

                                          well, I heard the other day on radio that ~10% of the population in north america suffer from allergies. It has to come from somewhere (ok, perhaps not from food). I don't have kids, but I would prefer spend more money to have healty food and have an healty family than sparing money. But I am not an expert, and perhaps it makes no difference eating food which was not swimming in pesticides and other chemical stuff and eating organic. BTW, this is the same for Genetically modified food. Yes, a lot of experts are saying that it is safe to eat GMO. But who knows what will happend in 20 years.... Organic products don't contain GMO. I'm not ready to play with the life of the people I love. (and BTW, worms are full of proteins, and worms living in organic apples can be considered as organic food themself ! yummy ! :-D )


                                          Stephane

                                          www.exotk.org

                                          S 1 Reply Last reply
                                          0
                                          Reply
                                          • Reply as topic
                                          Log in to reply
                                          • Oldest to Newest
                                          • Newest to Oldest
                                          • Most Votes


                                          • Login

                                          • Don't have an account? Register

                                          • Login or register to search.
                                          • First post
                                            Last post
                                          0
                                          • Categories
                                          • Recent
                                          • Tags
                                          • Popular
                                          • World
                                          • Users
                                          • Groups