QOTD
-
So I came across a very interesting quiz. So lets see who can get this one... I go to a food stall and buy a burger, chips and a cool drink. The drink is $ 0.30 and the burger is & 1.00 more than the chips. So if I paid $ 1.60 for the meal, how much did I pay for the chips? :cool:
»»» Loading Signature «««
· · · Please Wait · · ·
:badger: :badger: :badger:D + B + C = 160 D = 30 B = C + 100 :=> 30 + (C + 100) + C = 160 2C = 160 - 100 - 30 C = 30 / 2 C = 15
-
So I came across a very interesting quiz. So lets see who can get this one... I go to a food stall and buy a burger, chips and a cool drink. The drink is $ 0.30 and the burger is & 1.00 more than the chips. So if I paid $ 1.60 for the meal, how much did I pay for the chips? :cool:
»»» Loading Signature «««
· · · Please Wait · · ·
:badger: :badger: :badger:Oh come on! Almost everyone here is smart enough to answer this one! :laugh:
Your time will come, if you let it be right.
-
Oh come on! Almost everyone here is smart enough to answer this one! :laugh:
Your time will come, if you let it be right.
Yeah, he should have put it in QA anyway... :laugh:
Anything that is unrelated to elephants is irrelephant
Anonymous
-----
The problem with quotes on the internet is that you can never tell if they're genuine
Winston Churchill, 1944
-----
I'd just like a chance to prove that money can't make me happy.
Me, all the time -
0.15$? or...
CBadger wrote:
the burger is & 1.00 more
do we have to make currency exchange? If yes... which country is &1.00 ??
M.D.V. ;) If something has a solution... Why do we have to worry about?. If it has no solution... For what reason do we have to worry about? Help me to understand what I'm saying, and I'll explain it better to you Rating helpful answers is nice, but saying thanks can be even nicer.
-
D + B + C = 160 D = 30 B = C + 100 :=> 30 + (C + 100) + C = 160 2C = 160 - 100 - 30 C = 30 / 2 C = 15
-
Correct. I will find out what the conversion is for & Although that looks like homer rubbing his butt on the carpet, so how much beer can Homer drink with $1? :^)
»»» Loading Signature «««
· · · Please Wait · · ·
:badger: :badger: :badger:CBadger wrote:
so how much beer can Homer drink with $1?
It depends... if homer has to pay the each beer he drinks, I don't think much. But your statement does not clarify the aspect. If the $1 stays in the pocket because he is getting invited then the answer would probably be "infinite" ;P
M.D.V. ;) If something has a solution... Why do we have to worry about?. If it has no solution... For what reason do we have to worry about? Help me to understand what I'm saying, and I'll explain it better to you Rating helpful answers is nice, but saying thanks can be even nicer.
-
You are more intelligent than 50% of Harvard and MIT students according to the internet :laugh:
»»» Loading Signature «««
· · · Please Wait · · ·
:badger: :badger: :badger:It was so simple I've been reading the question over and over looking for the trick cos I couldn't believe it would have been posted unless there was one.
Some men are born mediocre, some men achieve mediocrity, and some men have mediocrity thrust upon them.
-
So I came across a very interesting quiz. So lets see who can get this one... I go to a food stall and buy a burger, chips and a cool drink. The drink is $ 0.30 and the burger is & 1.00 more than the chips. So if I paid $ 1.60 for the meal, how much did I pay for the chips? :cool:
»»» Loading Signature «««
· · · Please Wait · · ·
:badger: :badger: :badger:$0.15. It's not that difficult a one to figure out.
-
So I came across a very interesting quiz. So lets see who can get this one... I go to a food stall and buy a burger, chips and a cool drink. The drink is $ 0.30 and the burger is & 1.00 more than the chips. So if I paid $ 1.60 for the meal, how much did I pay for the chips? :cool:
»»» Loading Signature «««
· · · Please Wait · · ·
:badger: :badger: :badger: -
So I came across a very interesting quiz. So lets see who can get this one... I go to a food stall and buy a burger, chips and a cool drink. The drink is $ 0.30 and the burger is & 1.00 more than the chips. So if I paid $ 1.60 for the meal, how much did I pay for the chips? :cool:
»»» Loading Signature «««
· · · Please Wait · · ·
:badger: :badger: :badger: -
So I came across a very interesting quiz. So lets see who can get this one... I go to a food stall and buy a burger, chips and a cool drink. The drink is $ 0.30 and the burger is & 1.00 more than the chips. So if I paid $ 1.60 for the meal, how much did I pay for the chips? :cool:
»»» Loading Signature «««
· · · Please Wait · · ·
:badger: :badger: :badger:Make the question even more simple and it might trick more ;): if a meal with a burger and a drink costs $1.10 and the burger costs $1 more than the drink. how much did you pay for the drink?
-
So I came across a very interesting quiz. So lets see who can get this one... I go to a food stall and buy a burger, chips and a cool drink. The drink is $ 0.30 and the burger is & 1.00 more than the chips. So if I paid $ 1.60 for the meal, how much did I pay for the chips? :cool:
»»» Loading Signature «««
· · · Please Wait · · ·
:badger: :badger: :badger:I have not looked at any of the other comments but my calculation brings the chips to $0.15.
“That which can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence.”
― Christopher Hitchens
-
So I came across a very interesting quiz. So lets see who can get this one... I go to a food stall and buy a burger, chips and a cool drink. The drink is $ 0.30 and the burger is & 1.00 more than the chips. So if I paid $ 1.60 for the meal, how much did I pay for the chips? :cool:
»»» Loading Signature «««
· · · Please Wait · · ·
:badger: :badger: :badger:This one sounds to me like our joke about different schoolsystems The Question for the "Hauptschule" (goes from 5th to 9th class / mostly lazy and not that intelligent ppl)
A Farmer sells a sack of potatoes for 50€. The production costs are 40€. Calculate the yield.
"Realschule" (goes from 5th to 10th class / the "normal" ppl)
A farmer sells a sack of potatoes for 50€. The production costs are 4/5 of the revenues. How high is the farmers yield?
"Gymnasium" (goes from 5th to 13th/12th class / the "intelligent" ppl)
An agrarian economist sells a set of subterral fieldfruits for a set of money (G).
G has the cardinal number 50. For the elements g of the set G applies g = 1,00€. The set of production costs (H) is 10(cardinal numbers) less than set G. Draw a figure of the set H as partial set of G und and give the cardinal number of the set E for the Question :
How high is the yield E of the agrarian economist in units of g?"Waldorfschule" (Mostly ppl that are not able to concentrate)
A farmer sells a sack of potatoes for 50€. The production costs are 40€. The yield is 10€.
Task: Underline the word potatoes and sing a song to it.:) I hope my translation is not that bad so you get the message :rolleyes:
if(this.signature != "") { MessageBox.Show("This is my signature: " + Environment.NewLine + signature); } else { MessageBox.Show("404-Signature not found"); }
-
CBadger wrote:
so how much beer can Homer drink with $1?
It depends... if homer has to pay the each beer he drinks, I don't think much. But your statement does not clarify the aspect. If the $1 stays in the pocket because he is getting invited then the answer would probably be "infinite" ;P
M.D.V. ;) If something has a solution... Why do we have to worry about?. If it has no solution... For what reason do we have to worry about? Help me to understand what I'm saying, and I'll explain it better to you Rating helpful answers is nice, but saying thanks can be even nicer.
-
It was so simple I've been reading the question over and over looking for the trick cos I couldn't believe it would have been posted unless there was one.
Some men are born mediocre, some men achieve mediocrity, and some men have mediocrity thrust upon them.
Some people think of it like this. $1.60 - $0.30 = $1.30 So if the burger is $1 more the answer is $0.30 because $1.30 - $1 = $0.30 :doh: Sad part is when I asked other people some of them really had that 'logic'...
»»» Loading Signature «««
· · · Please Wait · · ·
:badger: :badger: :badger: -
Some people think of it like this. $1.60 - $0.30 = $1.30 So if the burger is $1 more the answer is $0.30 because $1.30 - $1 = $0.30 :doh: Sad part is when I asked other people some of them really had that 'logic'...
»»» Loading Signature «««
· · · Please Wait · · ·
:badger: :badger: :badger:CBadger wrote:
Sad part is when I asked other people some of them really had that 'logic'...
They'll be OK, I believe all fast food places have tills that work the prices out for you so when they're selling this stuff they shouldn't get it wrong.
Some men are born mediocre, some men achieve mediocrity, and some men have mediocrity thrust upon them.
-
It's 15c (I wish I can buy chips for that!) but there's something about that question that provides a strong urge to say 30c. I've got a very similar question wrong in the past by saying the 'obvious' thing.
-
Make the question even more simple and it might trick more ;): if a meal with a burger and a drink costs $1.10 and the burger costs $1 more than the drink. how much did you pay for the drink?
The original question was exactly that. with a bat and ball. So i thought I'd do a social experiment and make it a bit more difficult to see if they fall much easier for a simple or a bit more complex question. :)
»»» Loading Signature «««
· · · Please Wait · · ·
:badger: :badger: :badger: -
This one sounds to me like our joke about different schoolsystems The Question for the "Hauptschule" (goes from 5th to 9th class / mostly lazy and not that intelligent ppl)
A Farmer sells a sack of potatoes for 50€. The production costs are 40€. Calculate the yield.
"Realschule" (goes from 5th to 10th class / the "normal" ppl)
A farmer sells a sack of potatoes for 50€. The production costs are 4/5 of the revenues. How high is the farmers yield?
"Gymnasium" (goes from 5th to 13th/12th class / the "intelligent" ppl)
An agrarian economist sells a set of subterral fieldfruits for a set of money (G).
G has the cardinal number 50. For the elements g of the set G applies g = 1,00€. The set of production costs (H) is 10(cardinal numbers) less than set G. Draw a figure of the set H as partial set of G und and give the cardinal number of the set E for the Question :
How high is the yield E of the agrarian economist in units of g?"Waldorfschule" (Mostly ppl that are not able to concentrate)
A farmer sells a sack of potatoes for 50€. The production costs are 40€. The yield is 10€.
Task: Underline the word potatoes and sing a song to it.:) I hope my translation is not that bad so you get the message :rolleyes:
if(this.signature != "") { MessageBox.Show("This is my signature: " + Environment.NewLine + signature); } else { MessageBox.Show("404-Signature not found"); }
HobbyProggy wrote:
A farmer sells a sack of potatoes for 50€. The production costs are 40€. The yield is 10€. Task: Underline the word potatoes and sing a song to it.
Task: < Singing> "Mary had a little dam, its numbers as stinky as yellow and everywhere that Joe went with SAM, the moon was sure to mellow" < /Singing> So how did I do?
»»» Loading Signature «««
· · · Please Wait · · ·
:badger: :badger: :badger: -
CBadger wrote:
Sad part is when I asked other people some of them really had that 'logic'...
They'll be OK, I believe all fast food places have tills that work the prices out for you so when they're selling this stuff they shouldn't get it wrong.
Some men are born mediocre, some men achieve mediocrity, and some men have mediocrity thrust upon them.
chriselst wrote:
They'll be OK, I believe all fast food places have tills that work the prices out for you so when they're selling this stuff they shouldn't get it wrong.
What you do not realise is according to the internet 50% of the people at MIT and Harvard got it wrong when asked this If a bat and ball costs $1.10 and the bat is $1 more than the ball, how much does the ball cost? :laugh:
»»» Loading Signature «««
· · · Please Wait · · ·
:badger: :badger: :badger: