Skip to content
  • Categories
  • Recent
  • Tags
  • Popular
  • World
  • Users
  • Groups
Skins
  • Light
  • Cerulean
  • Cosmo
  • Flatly
  • Journal
  • Litera
  • Lumen
  • Lux
  • Materia
  • Minty
  • Morph
  • Pulse
  • Sandstone
  • Simplex
  • Sketchy
  • Spacelab
  • United
  • Yeti
  • Zephyr
  • Dark
  • Cyborg
  • Darkly
  • Quartz
  • Slate
  • Solar
  • Superhero
  • Vapor

  • Default (No Skin)
  • No Skin
Collapse
Code Project
  1. Home
  2. The Lounge
  3. QOTD

QOTD

Scheduled Pinned Locked Moved The Lounge
question
39 Posts 18 Posters 4 Views 1 Watching
  • Oldest to Newest
  • Newest to Oldest
  • Most Votes
Reply
  • Reply as topic
Log in to reply
This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
  • C CBadger

    So I came across a very interesting quiz. So lets see who can get this one... I go to a food stall and buy a burger, chips and a cool drink. The drink is $ 0.30 and the burger is & 1.00 more than the chips. So if I paid $ 1.60 for the meal, how much did I pay for the chips? :cool:

    »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

    P Offline
    P Offline
    Pete OHanlon
    wrote on last edited by
    #10

    $0.15. It's not that difficult a one to figure out.

    1 Reply Last reply
    0
    • C CBadger

      So I came across a very interesting quiz. So lets see who can get this one... I go to a food stall and buy a burger, chips and a cool drink. The drink is $ 0.30 and the burger is & 1.00 more than the chips. So if I paid $ 1.60 for the meal, how much did I pay for the chips? :cool:

      »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

      A Offline
      A Offline
      Argonia
      wrote on last edited by
      #11

      I will leave McBurgers and go and buy a soup

      Microsoft ... the only place where VARIANT_TRUE != true

      1 Reply Last reply
      0
      • C CBadger

        So I came across a very interesting quiz. So lets see who can get this one... I go to a food stall and buy a burger, chips and a cool drink. The drink is $ 0.30 and the burger is & 1.00 more than the chips. So if I paid $ 1.60 for the meal, how much did I pay for the chips? :cool:

        »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

        B Offline
        B Offline
        BobJanova
        wrote on last edited by
        #12

        It's 15c (I wish I can buy chips for that!) but there's something about that question that provides a strong urge to say 30c. I've got a very similar question wrong in the past by saying the 'obvious' thing.

        C 1 Reply Last reply
        0
        • C CBadger

          So I came across a very interesting quiz. So lets see who can get this one... I go to a food stall and buy a burger, chips and a cool drink. The drink is $ 0.30 and the burger is & 1.00 more than the chips. So if I paid $ 1.60 for the meal, how much did I pay for the chips? :cool:

          »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

          N Offline
          N Offline
          Nicholas Marty
          wrote on last edited by
          #13

          Make the question even more simple and it might trick more ;): if a meal with a burger and a drink costs $1.10 and the burger costs $1 more than the drink. how much did you pay for the drink?

          C 1 Reply Last reply
          0
          • C CBadger

            So I came across a very interesting quiz. So lets see who can get this one... I go to a food stall and buy a burger, chips and a cool drink. The drink is $ 0.30 and the burger is & 1.00 more than the chips. So if I paid $ 1.60 for the meal, how much did I pay for the chips? :cool:

            »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

            G Offline
            G Offline
            GuyThiebaut
            wrote on last edited by
            #14

            I have not looked at any of the other comments but my calculation brings the chips to $0.15.

            “That which can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence.”

            ― Christopher Hitchens

            1 Reply Last reply
            0
            • C CBadger

              So I came across a very interesting quiz. So lets see who can get this one... I go to a food stall and buy a burger, chips and a cool drink. The drink is $ 0.30 and the burger is & 1.00 more than the chips. So if I paid $ 1.60 for the meal, how much did I pay for the chips? :cool:

              »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

              H Offline
              H Offline
              HobbyProggy
              wrote on last edited by
              #15

              This one sounds to me like our joke about different schoolsystems The Question for the "Hauptschule" (goes from 5th to 9th class / mostly lazy and not that intelligent ppl)

              A Farmer sells a sack of potatoes for 50€. The production costs are 40€. Calculate the yield.

              "Realschule" (goes from 5th to 10th class / the "normal" ppl)

              A farmer sells a sack of potatoes for 50€. The production costs are 4/5 of the revenues. How high is the farmers yield?

              "Gymnasium" (goes from 5th to 13th/12th class / the "intelligent" ppl)

              An agrarian economist sells a set of subterral fieldfruits for a set of money (G).
              G has the cardinal number 50. For the elements g of the set G applies g = 1,00€. The set of production costs (H) is 10(cardinal numbers) less than set G. Draw a figure of the set H as partial set of G und and give the cardinal number of the set E for the Question :
              How high is the yield E of the agrarian economist in units of g?

              "Waldorfschule" (Mostly ppl that are not able to concentrate)

              A farmer sells a sack of potatoes for 50€. The production costs are 40€. The yield is 10€.
              Task: Underline the word potatoes and sing a song to it.

              :) I hope my translation is not that bad so you get the message :rolleyes:

              if(this.signature != "") { MessageBox.Show("This is my signature: " + Environment.NewLine + signature); } else { MessageBox.Show("404-Signature not found"); }

              C 1 Reply Last reply
              0
              • N Nelek

                CBadger wrote:

                so how much beer can Homer drink with $1?

                It depends... if homer has to pay the each beer he drinks, I don't think much. But your statement does not clarify the aspect. If the $1 stays in the pocket because he is getting invited then the answer would probably be "infinite" ;P

                M.D.V. ;) If something has a solution... Why do we have to worry about?. If it has no solution... For what reason do we have to worry about? Help me to understand what I'm saying, and I'll explain it better to you Rating helpful answers is nice, but saying thanks can be even nicer.

                C Offline
                C Offline
                CBadger
                wrote on last edited by
                #16

                Nelek wrote:

                But your statement does not clarify the aspect.

                And your point is?

                »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

                N 1 Reply Last reply
                0
                • C chriselst

                  It was so simple I've been reading the question over and over looking for the trick cos I couldn't believe it would have been posted unless there was one.

                  Some men are born mediocre, some men achieve mediocrity, and some men have mediocrity thrust upon them.

                  C Offline
                  C Offline
                  CBadger
                  wrote on last edited by
                  #17

                  Some people think of it like this. $1.60 - $0.30 = $1.30 So if the burger is $1 more the answer is $0.30 because $1.30 - $1 = $0.30 :doh: Sad part is when I asked other people some of them really had that 'logic'...

                  »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

                  C 1 Reply Last reply
                  0
                  • C CBadger

                    Some people think of it like this. $1.60 - $0.30 = $1.30 So if the burger is $1 more the answer is $0.30 because $1.30 - $1 = $0.30 :doh: Sad part is when I asked other people some of them really had that 'logic'...

                    »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

                    C Offline
                    C Offline
                    chriselst
                    wrote on last edited by
                    #18

                    CBadger wrote:

                    Sad part is when I asked other people some of them really had that 'logic'...

                    They'll be OK, I believe all fast food places have tills that work the prices out for you so when they're selling this stuff they shouldn't get it wrong.

                    Some men are born mediocre, some men achieve mediocrity, and some men have mediocrity thrust upon them.

                    C 1 Reply Last reply
                    0
                    • B BobJanova

                      It's 15c (I wish I can buy chips for that!) but there's something about that question that provides a strong urge to say 30c. I've got a very similar question wrong in the past by saying the 'obvious' thing.

                      C Offline
                      C Offline
                      CBadger
                      wrote on last edited by
                      #19

                      BobJanova wrote:

                      a strong urge to say 30c.

                      Ask this question (or a variation) to others and stand in awe to how many answer exactly that

                      »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

                      1 Reply Last reply
                      0
                      • N Nicholas Marty

                        Make the question even more simple and it might trick more ;): if a meal with a burger and a drink costs $1.10 and the burger costs $1 more than the drink. how much did you pay for the drink?

                        C Offline
                        C Offline
                        CBadger
                        wrote on last edited by
                        #20

                        The original question was exactly that. with a bat and ball. So i thought I'd do a social experiment and make it a bit more difficult to see if they fall much easier for a simple or a bit more complex question. :)

                        »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

                        M 1 Reply Last reply
                        0
                        • H HobbyProggy

                          This one sounds to me like our joke about different schoolsystems The Question for the "Hauptschule" (goes from 5th to 9th class / mostly lazy and not that intelligent ppl)

                          A Farmer sells a sack of potatoes for 50€. The production costs are 40€. Calculate the yield.

                          "Realschule" (goes from 5th to 10th class / the "normal" ppl)

                          A farmer sells a sack of potatoes for 50€. The production costs are 4/5 of the revenues. How high is the farmers yield?

                          "Gymnasium" (goes from 5th to 13th/12th class / the "intelligent" ppl)

                          An agrarian economist sells a set of subterral fieldfruits for a set of money (G).
                          G has the cardinal number 50. For the elements g of the set G applies g = 1,00€. The set of production costs (H) is 10(cardinal numbers) less than set G. Draw a figure of the set H as partial set of G und and give the cardinal number of the set E for the Question :
                          How high is the yield E of the agrarian economist in units of g?

                          "Waldorfschule" (Mostly ppl that are not able to concentrate)

                          A farmer sells a sack of potatoes for 50€. The production costs are 40€. The yield is 10€.
                          Task: Underline the word potatoes and sing a song to it.

                          :) I hope my translation is not that bad so you get the message :rolleyes:

                          if(this.signature != "") { MessageBox.Show("This is my signature: " + Environment.NewLine + signature); } else { MessageBox.Show("404-Signature not found"); }

                          C Offline
                          C Offline
                          CBadger
                          wrote on last edited by
                          #21

                          HobbyProggy wrote:

                          A farmer sells a sack of potatoes for 50€. The production costs are 40€. The yield is 10€. Task: Underline the word potatoes and sing a song to it.

                          Task: < Singing> "Mary had a little dam, its numbers as stinky as yellow and everywhere that Joe went with SAM, the moon was sure to mellow" < /Singing> So how did I do?

                          »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

                          H 1 Reply Last reply
                          0
                          • C chriselst

                            CBadger wrote:

                            Sad part is when I asked other people some of them really had that 'logic'...

                            They'll be OK, I believe all fast food places have tills that work the prices out for you so when they're selling this stuff they shouldn't get it wrong.

                            Some men are born mediocre, some men achieve mediocrity, and some men have mediocrity thrust upon them.

                            C Offline
                            C Offline
                            CBadger
                            wrote on last edited by
                            #22

                            chriselst wrote:

                            They'll be OK, I believe all fast food places have tills that work the prices out for you so when they're selling this stuff they shouldn't get it wrong.

                            What you do not realise is according to the internet 50% of the people at MIT and Harvard got it wrong when asked this If a bat and ball costs $1.10 and the bat is $1 more than the ball, how much does the ball cost? :laugh:

                            »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

                            1 Reply Last reply
                            0
                            • C CBadger

                              HobbyProggy wrote:

                              A farmer sells a sack of potatoes for 50€. The production costs are 40€. The yield is 10€. Task: Underline the word potatoes and sing a song to it.

                              Task: < Singing> "Mary had a little dam, its numbers as stinky as yellow and everywhere that Joe went with SAM, the moon was sure to mellow" < /Singing> So how did I do?

                              »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

                              H Offline
                              H Offline
                              HobbyProggy
                              wrote on last edited by
                              #23

                              PASSED :thumbsup:

                              if(this.signature != "") { MessageBox.Show("This is my signature: " + Environment.NewLine + signature); } else { MessageBox.Show("404-Signature not found"); }

                              1 Reply Last reply
                              0
                              • C CBadger

                                Nelek wrote:

                                But your statement does not clarify the aspect.

                                And your point is?

                                »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

                                N Offline
                                N Offline
                                Nelek
                                wrote on last edited by
                                #24

                                Nothing. Did you see the icon of the message? it was a joke (or at least a try)

                                M.D.V. ;) If something has a solution... Why do we have to worry about?. If it has no solution... For what reason do we have to worry about? Help me to understand what I'm saying, and I'll explain it better to you Rating helpful answers is nice, but saying thanks can be even nicer.

                                P 1 Reply Last reply
                                0
                                • C CBadger

                                  The original question was exactly that. with a bat and ball. So i thought I'd do a social experiment and make it a bit more difficult to see if they fall much easier for a simple or a bit more complex question. :)

                                  »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

                                  M Offline
                                  M Offline
                                  Manfred Rudolf Bihy
                                  wrote on last edited by
                                  #25

                                  5 cent for a drink? oO What makes this question so hard is all the time travel involved and not the maths. :rolleyes:

                                  "I had the right to remain silent, but I didn't have the ability!"

                                  Ron White, Comedian

                                  C 1 Reply Last reply
                                  0
                                  • N Nelek

                                    Nothing. Did you see the icon of the message? it was a joke (or at least a try)

                                    M.D.V. ;) If something has a solution... Why do we have to worry about?. If it has no solution... For what reason do we have to worry about? Help me to understand what I'm saying, and I'll explain it better to you Rating helpful answers is nice, but saying thanks can be even nicer.

                                    P Offline
                                    P Offline
                                    PhilLenoir
                                    wrote on last edited by
                                    #26

                                    Try harder!

                                    Life is like a s**t sandwich; the more bread you have, the less s**t you eat.

                                    N 1 Reply Last reply
                                    0
                                    • J Johnny J

                                      Yeah, he should have put it in QA anyway... :laugh:

                                      Anything that is unrelated to elephants is irrelephant
                                      Anonymous
                                      -----
                                      The problem with quotes on the internet is that you can never tell if they're genuine
                                      Winston Churchill, 1944
                                      -----
                                      I'd just like a chance to prove that money can't make me happy.
                                      Me, all the time

                                      P Offline
                                      P Offline
                                      PhilLenoir
                                      wrote on last edited by
                                      #27

                                      Yes, but it would have had to be worded something like: I need C# code to work out the price of chips. HELP. PLZ.

                                      Life is like a s**t sandwich; the more bread you have, the less s**t you eat.

                                      1 Reply Last reply
                                      0
                                      • C CBadger

                                        So I came across a very interesting quiz. So lets see who can get this one... I go to a food stall and buy a burger, chips and a cool drink. The drink is $ 0.30 and the burger is & 1.00 more than the chips. So if I paid $ 1.60 for the meal, how much did I pay for the chips? :cool:

                                        »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

                                        P Offline
                                        P Offline
                                        PhilLenoir
                                        wrote on last edited by
                                        #28

                                        You are all wrong, the chips are 20c: When he bought all 3 it was a combo, so the drink was discounted by 10c

                                        Life is like a s**t sandwich; the more bread you have, the less s**t you eat.

                                        C 1 Reply Last reply
                                        0
                                        • P PhilLenoir

                                          You are all wrong, the chips are 20c: When he bought all 3 it was a combo, so the drink was discounted by 10c

                                          Life is like a s**t sandwich; the more bread you have, the less s**t you eat.

                                          C Offline
                                          C Offline
                                          CBadger
                                          wrote on last edited by
                                          #29

                                          What about the left hand?

                                          »»» Loading Signature ««« · · · Please Wait · · ·    :badger:   :badger:   :badger:

                                          P 1 Reply Last reply
                                          0
                                          Reply
                                          • Reply as topic
                                          Log in to reply
                                          • Oldest to Newest
                                          • Newest to Oldest
                                          • Most Votes


                                          • Login

                                          • Don't have an account? Register

                                          • Login or register to search.
                                          • First post
                                            Last post
                                          0
                                          • Categories
                                          • Recent
                                          • Tags
                                          • Popular
                                          • World
                                          • Users
                                          • Groups